28 cze 2011

Relacja z Synergii


W weekend 18-19 czerwca 2011 r. w Ząbkach odbyło się międzynarodowe skautowe spotkanie pod tytułem Synergia Wschodnia (FSE Eastern Synergy Meeting). Jest to coroczne spotkanie władz krajowych Skautów Europy z Europy Środkowo-Wschodniej. Tym razem wzięło w nim udział ponad 30 osób z dziesięciu krajów: Rosja, Łotwa, Litwa, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Czechy, Niemcy, Francja i Polska.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Skautów Europy działających w Ząbkach i okolicach, przy współpracy komisarza federalnego FSE Zbigniewa Mindy. Wykłady i warsztaty miały na celu pogłębienie znajomości metody skautowej, wymianę doświadczeń krajowych w kwestiach rozwoju oraz nawiązanie kontaktów ku dalszej pogłębionej współpracy międzynarodowej (międzynarodowe wyjazdy i obozy, kursy szkoleniowe).
Goście przybyli z całej Europy byli zachwyceni ząbkowską gościnnością, zauważalną na każdym kroku. Gimnazjum nr 2 im. Jerzego Popiełuszki udzieliło swoich pomieszczeń na całe weekendowe spotkanie – już po raz kolejny, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni! Prywatna Szkoła Podstawowa im. Jerzego Popiełuszki udostępniła sali na nocleg dla przybyłych w ciągu tygodnia Białorusinów. Nadleśnictwo Drewnica udostępniło scenę ogniskową na wieczorne ognisko z przedstawieniami, w którym wzięło udział ponad 100 osób: uczestnicy Synergii, wilczki, harcerki, harcerze, przewodniczki i wędrownicy z Ząbek i okolic, ich rodzice oraz liczni goście. Urząd Miasta ufundował kiełbaski i poczęstunek podczas tego ogniska. Część uczestników Synergii przyjechała przed weekendem i była goszczona przez rodziny wilczków i harcerzy z ząbkowskich jednostek (11. Warszawska, 1. Ząbkowska, 2. Ząbkowska). 
Szczególnie chcielibyśmy podziękować za pomoc w organizacji spotkania następującym osobom: wiceburmistrz Artur Murawski, dyrektor Małgorzata Zyśk, dyrektor Grażyna Sobierajska, nadleśniczy Waldemar Walczak, a najbardziej rodzicom Skautów Europy, którzy wykazali wielką hojność i zaangażowanie w organizację tego spotkania.
Błażej Marzoch

Obóz w Czarnym Dunajcu 2011 - informacje


Obóz letni, Czarny Dunajec 4-24.07.2011
Transport: prywatny autokar; auto osobowe na miejscu.
Wyjazd: 4 lipca (poniedziałek) o godz. 7:00; 6:30 Msza Św.; po mszy pakujemy sprzęty i odjeżdżamy. Podróżujemy w mundurach. W bagażu podręcznym: drugie śniadanie, śpiewnik Tumbaj. Miejsce odjazdu: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach, ul. 11 listopada 14.
Powrót: 24 lipca (niedziela) późnym wieczorem, w tym samym miejscu.
Adres do korespondencji: Sz.P.  Tadeusz Kraśnicki, Podczerwone 15, 34-470 Czarny Dunajec
Koszt: 850 zł.
Miejsce: Czarny Dunajec, grunt należący do gminy. W tym samym miejscu odbędzie się zlot OSTROGI.
Opiekunowie: Błażej Marzoch HR tel. 793 354 777, Piotr Laskowski HO tel. 691 651 078, Mateusz Szerszeń EV, Stanisław Paderewski EV, Łukasz Komorowski EV, ks. Emil Parafiniuk tel. 600 966 884.
Temat obozu Polaków: Narnia.
O obozie: Obóz odbędzie się na zasadzie partnerskiego obozu (camp jumelé) z drużyną 11ème Paris (4 zastępy, drużynowy Paul Dumont Saint Priest). Partnerstwo (jumelage) oznacza liczne wspólne aktywności skautów, m.in. konkurs kulinarny, eksplo, olimpiada, ogniska. Obozujemy bardzo blisko siebie, ale w autonomicznych obozowiskach. W planie obozu jest wędrówka po Tatrach, nocleg w schronisku górskim i pielgrzymka na Wiktorówki.
W trakcie obozu w dniach 22-24 lipca uczestniczymy w Rocznej Wielkiej Grze Narodowej OSTROGI (http://ostrogi.fse.wroc.pl, http://skaut.skauci-europy.pl/), w której weźmie udział ok. 300 skautów z Polski i 100 z zagranicy.
Obóz zostanie przeprowadzony zgodnie z regulaminem bezpieczeństwa SHK Zawisza FSE, wytycznymi MEN, zostanie zgłoszony jako placówka wypoczynku do kuratorium oświaty.
Kontakt podczas obozu: Prosimy o zaufanie, że chłopcy mają dobrą opiekę. W przypadku problemów zdrowotnych i innych ZAWSZE bezzwłocznie kontaktujemy się z rodzicami.
Chłopcy nie biorą ze sobą telefonów. Kontakt telefoniczny będzie możliwy z kadrą obozu. W przypadku nieodbierania prosimy pisać sms-y. Będzie możliwy kontakt listowny z synami (podamy jeszcze adres pocztowy; zapewniamy chłopcom praktycznie nieograniczoną ilość znaczków i pocztówek).
Aby informować rodziców o tym, co się dzieje na obozie, będziemy zamieszczać na bieżąco krótkie relacje oraz zdjęcia na blogu drużyny.
Ubezpieczenie uczestników wyjazdu obejmuje NNW, koszty leczenia i koszty transportu.
Ekwipunek osobisty:
- kieszonkowe: maks. 50zł (nie jest konieczne);
- 1 środek do opalania (krem lub olejek);
- podstemplowana legitymacja !!!;

UBIÓR ☼ mundur: beżowa koszula i granatowy sweter z naszywkami, granatowa koszulka, granatowe krótkie spodenki (3 palce nad kolana), pas harcerski FSE, beret, chusta z guzą, różaniec.
☼ piżama
☼ 6 x skarpetki, 5 x slipy, 3 x koszulka
☼ buty mundurowe (do chodzenia po górach)
☼ sandały
☼ adidasy lub trampki (buty sportowe)
☼ kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa
☼ getry
LEKI - jeśli ktoś zażywa regularnie – prośba o poinformowanie drużynowego
- leki nagłej potrzeby będą w apteczce drużyny i apteczkach zastępów
PRZYBORY DO MYCIA I PRANIA
v pasta i szczoteczka do zębów, mydło, szampon, gąbka, ręcznik
v proszek do prania w małym pojemniku
SPRZĘT @ duży plecak (główny bagaż) i mały plecak do autokaru
@ śpiwór, karimata
@ latarka + zapasowe baterie
@ menażka ze sztućcami, kubek, ściereczka, scyzoryk lub finka
@ przybory do pisania listów i szkicowania, zeszyt
@ przybory do szycia, kompas, chusteczki
@ mała świeczka, zapałki (tak wsadzone by nie zamokły), zapalniczka
@ sznurek lub cienka linka (parę metrów)
@ książeczka stopnia (Ochotnik, Wywiadowca lub Ćwik) i kronika stopnia (podpisany zeszyt A5)
@ śpiewnik, ew. jakaś ciekawa książka, zegarek
Zachęcamy do brania aparatów i robienia wielu zdjęć dla potomności, a także instrumentów muzycznych (będą na pewno 2 gitary, bębenek i przeszkadzajki).
Nie bierzemy: telefonów komórkowych i gier multimedialnych.
Termin wpłat: I - 4 czerwca (sobota), 550zł; II - 18 czerwca (sobota), 300zł.
Termin zdania karty zgłoszeniowej i deklaracji prawnego opiekuna: 4 czerwca.

LINK do zdjęć z biwaku zastępowych na miejscu obozu letniego.

24 cze 2011

Trzydniowy wyczyn Kruka (Ostrogi)




Wtorek 21.06.11 r.
Całym zastępem spotkaliśmy się w Ząbkach o 8:00 pod kościołem Bożego Miłosierdzia. Przy ołtarzu miał nam pomóc wędrownik, Paweł Petrykowski. Udaliśmy się w stronę jednego z ząbkowskich cmentarzy, żeby naścinać żerdzi. Na miejscu czekało na nas dużo roboty. Ścinanie brzózek, ociosywanie i przycinanie do odpowiednich rozmiarów. Po godzinie ciężkiej pracy przyjechała przyczepa, która zabrała żerdzie razem z nami do ogrodu Pawła. Tam zaczęliśmy obmyślać plan ołtarza. Dwóch z nas cięło żerdzie, inni robili ramę ołtarza na czopy, a inni zdjęcia. Mimo trudności udało nam się złożyć ołtarz w niecałe 1,5 godziny! To był naprawdę ogromny sukces! Wszyscy dumni z naszej pracy udaliśmy się do domu. Jutro czeka nas kolejny dzień pracy.
Środa 22.06.11 r.
Zbiórka rozpoczęła się o 16:00. Razem z Pawłem i służbą kościelną odpowiedzialną za przygotowanie do Bożego Ciała zaczęliśmy naszą pracę. Na początku trzeba było przewieźć 2 konstrukcje na ołtarze. Rozłożenie ich przypominało składanie klocków lego. Wszystkie elementy były ponumerowane. Po złożeniu konstrukcji trzeba było rozwiesić ozdoby na ogrodzeniach ulic. W piątkę udało się nam to wszystko sprawnie i szybko zrobić.
Czwartek 23.06.11 r.
Razem z czołowym i Pawłem spotkaliśmy się o 6:00 pod kościołem Bożego Miłosierdzia. Rozkładaliśmy ołtarz, ozdabialiśmy konstrukcję oraz położyliśmy dywany. Cała praca zajęła ok. 3 godzin. Boże Ciało rozpoczęło się o 10:00. Wraz z kilkoma harcerzami uczestniczyliśmy we mszy. Podczas procesji na naszym ołtarzu we dwóch trzymaliśmy w rękach świece. Procesja była bardzo dobrze przygotowana i wszystko wyszło zgodnie z planem. Po jej zakończeniu zaczęliśmy składać konstrukcje i ołtarz, zabraliśmy też wszystkie dekoracje. Część z nas zdejmowała ozdoby z ogrodzeń. Nasz wyczyn skończył się oficjalnie o godz. 14:00.
W tych działaniach udział wzięli: Marcin Korzeniowski, Michał Piasecki, Kuba Szelągowski, Kuba Siwik, Robert Markuszewski i Adam Owczarek.
Adam Owczarek, zastępowy Kruka
 








5 cze 2011

Synergia Wschodnia w Ząbkach i Rozesłanie na Siekierkach

Synergia Wschodnia w Ząbkach - fenomenalne spotkanie naczelników Skautów Europy z Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Polski. Specjalni goście z Francji, Niemiec i Austrii. Będzie też bardzo dużo skautów z Polskich władz. Nasz Szczep Ząbki-Targówek-przyległości jest współorganizatorem.
Wstęp wolny! Zapraszamy wszystkich skautów i sympatyków!



1 cze 2011

Z licealistami o skautingu i wolontariacie


Dziś odbyło się kolejne spotkanie w warszawskim liceum na temat skautingu - tym razem w L LO im. Ruy Barbosy. Poprowadzili je drużynowy 11. Warszawskiej, Janek oraz Konrad S. z Rysia, a także ks. Arek Zawistowski ze szpitala Bródnowskiego, w którym Ryś pojawia się raz na miesiąc, aby odwiedzić chorych.
W spotkaniu uczestniczyły dwie klasy pierwsze i jedna druga, jak również grono nauczycieli na czele z dyrektorem liceum.
Puściliśmy
film ze zlotu Impeesa 2010, pokaz zdjęć skautów z Warszawy w działaniu oraz opowiedzieliśmy o skautingu przy pomocy prezentacji multimedialnej. Wątkiem przewodnim całego spotkania była zachęta do aktywności społecznej młodzieży, szczególnie zaś do udziału w różnego rodzaju wolontariatach.

Analogiczne spotkanie w tym liceum, a właściwie seria spotkań z pojedynczymi klasami, odbędzie się 17 czerwca (piątek), co zostało już ustalone z dyrekcją.
Jesteśmy otwarci na inne tego typu akcje w warszawskich szkołach. Jeśli mają Państwo pomysły realizacji i są gotowi pomóc, proszę dać znać.

Obóz skautowy - przygoda życia