25 mar 2013

Nowe wyzwania!

Czuwaj!

Dzięki uprzejmości Thomasa, skauta z Lyonu udało się nam zdobyć francuskie wymagania do sprawności mistrzowskich. Jak wiadomo, dwóch z nich nie ma w polskiej książeczce odznak, więc niniejszym naprawiamy ten brak. Począwszy od dziś dnia, harcerze 11. Warszawskiej mogą starać się o sprawności mistrzowskie SPORT i KOMUNIKACJA (to coś innego niż łączność!) Poniżej tłumaczenie wymagań autorstwa naszego przybocznego, Staśka Paderewskiego:

SPORT
By być gotowym do służby, harcerz powinien mieć doskonale warunki fizyczne i mieć zimną krew.
wymagania:
-ćwiczy regularnie, by mieć wytrzymałe ciało
-(tutaj wymienione jest sporo sportów typu paralotnia czy rafting, w których trzeba mieć stopień 'początkujący' - zrozumienie co który oznacza nie powinno sprawić problemów, więc rzućcie okiem na wymagania w oryginale)

KOMUNIKACJA
Harcerz powinien doskonalić umiejętności w zakresie komunikacji, by umieć dobrze świadczyć o swoim ideale
wymagania:
-realizacja 20' audycji radiowej o Skautów Europy
-film o jakiejś aktywności zastępu
-strona www zastępu
-przemowa o skautingu
-dzieło o historii zastępu
-przeprowadzenie rekrutacji do Skautów Europy

Ponieważ wymagania mogą wywołać trochę dyskusji, to od razu zamieszczam obowiązującą interpretację:
  1. Do sprawności mistrzowskiej sport, kluczowy jest fragment o "zimnej krwi". Dyscyplina sportu, której ćwiczenie lub przejście "inicjacji" musi wymagać nie tylko sprawności fizycznej, ale też odwagi: wspinaczka, skoki o spadochronie, ... UWAGA! Jeśli ktoś specjalnie dla tej sprawności chce zacząć coś ćwiczyć, robić to najpierw musi skonsultować to z drużynowym i uzgodnić z warunki! (inaczej wymaganie nie będzie zaliczone - chodzi o względy bezpieczeństwa). 
  2. Dzieła do sprawności komunikacja powinny być zaliczane maksymalnie w dwie osoby. Oczywiście, warunkiem przyznania sprawności będzie robiąca wrażenie jakość wykonanego dzieła.
Do boju!
dh Drużynowy