13 wrz 2012

O nowym roku harcerskim, tym razem dla rodziców

Taki to mail wysłany został do rodziców harcerzy 11. Warszawskiej...

Dzień dobry Państwu!

Rozpoczyna się nowy rok szkolny, a wraz z nim nowy rok harcerski! Na stronie drużyny pojawiło się już kilka informacji o nim: 11warszawska.skauci-europy.pl Na stronie można znaleźć też link do zdjęć z obozu (po prawej stronie) oraz krótkie notki o dwóch ciekawych wydarzeniach w naszej drużynie, które miały miejsce w trakcie wakacji. Zachęcam do lektury...

Oficjalna uroczystość inauguracji tegoż roku całego hufca odbędzie się w parafii MB na Saskiej Kępie, na ulicy Nobla - w załączniku (a w przypadku wpisu na tym blogi, plakat widzimy obok :) ) przesyłam Państwu plakat z zaproszeniem na tę uroczystość. Początek roku i taka uroczystość to świetna okazja, żeby zaprosić swoich znajomych, którzy mogliby być zainteresowani wysłaniem swoich dzieci do Skautów Europy. Gorąco polecam i wdzięczny będę za każdą przyprowadzoną osobę. Na uroczystości będą oba nurty, męski i żeński i wszystkie gałęzie wiekowe, więc może to zainteresować wszystkich mających pomiedzy 8 a 108 lat (choć starszych też chętnie przywitamy!).

Kilka informacji odnośnie roku 2012/2013. Tematem tego roku są dzieje Polski w XX wieku, toteż wyjazdy będą miały również w pewnej mierze wymiar edukujący w najnowszej historii naszej Ojczyzny. Będą cztery kilkudniowe wyjazdy całej drużyny: biwak listopadowy, zimowisko, majówka oraz obóz letni (ten to nawet więcej niż kilkudniowy ). Biwak listopadowy odbędzie sie na 98% (chyba, że będą jakieś duże problemy z transportem) w Wilnie - gdzie wraz z polskimi harcerzami na Litwie będziemy obchodzić Dzień Niepodległości. Termin to weekend 10-11 listopada. Gdy ustalę szczegóły z firmą transportową podam jakieś dalsze informacje.
Zimowisko będzie pod koniec ferii zimowych w lutym, toteż tym razem okres pomiędzy Bożym Narodzeniem a Sylwestrem jest wolny od harcerstwa.
Majówka prawdopodobnie będzie tydzień po długim weekendzie majowym, tj. 11-12 maja, bo w długi weekend będzie wyjazd zastępowych.

W związku z tymi wyjazdami chciałbym zwrócić uwagę Państwu na pewną sprawę: zdaję sobie sprawę, że harcerstwo może się zdawać dla chłopców dość czasochłonne, jednakże regularność i stałe uczestniczenie we wszystkich zbiórkach i wyjazdach jest bardzo, bardzo ważne, żeby nasza metoda wychowawcza odpowiednio działała. Chłopcy nie mogą tego traktować jako czegoś w rodzaju biura turystycznego, z którym mogą jechać jak im się chce, a jeśli nie to zostają w domu. Oni mają być odpowiedzialni za swój zastęp, bo są naprawdę jego ważną częścią. Wszyscy, którzy byli na obozie mogą potwierdzić, że każda ręka do pracy jest potrzebna i dla każdego jest jakieś zajęcie. Dlatego prosiłbym bardzo, żeby decyzja o nie jechaniu chłopca na wyjazd była podejmowana tylko w wyjątkowych przypadkach. Chciałbym powtórzyć, że problemy finansowe nie mogą być przeszkodą! Jeśli dla kogoś wyjazd jest za drogi, proszę o kontakt ze mną i zrobię co mogę, choćbym miał stanąć na rzęsach, żeby chłopiec mógł pojechać. W końcu robimy to wszystko dla nich, a nie dla zabawy.

I na koniec chciałbym podziękować Państwu za zaufanie, że wysyłacie swoje dzieci do naszej drużyny i mam nadzieję, że tego zaufania nie zawiedliśmy  i nie zawiedziemy. Choć to czasem niesforne urwisy, to jednak bardzo ich lubię i dobrze mi się z nimi pracuje :)

Z harcerskim pozdrowieniem,
phm. Piotr Laskowski HO

                 A potem doszedł do niego taki oto dopisek:


Dzień dobry,

Jeszcze w ramach dopisku do poprzedniego maila - prosiłbym, żeby dla tych z Państwa synów, którzy jeszcze nie mają, wyrobić dowody osobiste lub paszporty. Czeka się na nie zwykle około miesiąca, więc czasu jeszcze troszkę jest, ale trzeba je mieć, bo inaczej nie można przekroczyć polsko-litewskiej granicy.

Pozdrawiam,
Piotr Laskowski