8 lip 2010

Obóz 2010: pierwsza relacja (Strasbourg)


Szanowni Państwo!

Dziś już od godz. 7:00 jesteśmy w Strasbourgu, mieście tysiąca kościołów, a także siedzibie Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Po wyjściu z autokaru udaliśmy się na śniadanie na budzącym się ze snu rynku starego miasta, u stóp katedry Notre-Dame de Strasbourg. Śniadanie przerwał nam dozorca katedralnej wieży, aby zaproponować gratisowe zwiedzenie najwyższej konstrukcji w mieści i jednocześnie najlepszego punktu widokowego - "Dla skautów za darmo!". Trzeba było się spieszyć, aby wspiąć się na nią i zejść, aby zdążyć na Mszę o 9:00, ale warto było! Widok był niesamowity!

Na Mszy po francusku byliśmy połową wszystkich zgromadzonych wiernych, więc nie obyło się bez serdecznego przywitania skautów z Polski. Następnie zwiedziliśmy wspólnie katedrę przy komentarzu na temat architektury gotyckiej jako takiej ze strony druhów Maksa i Błażeja. Zaś o 10:30 zastępy wyruszyły na małe EKSPLO po starówce, a właściwie bardziej swobodne zwiedzanie. Spotykamy się o 13:30 na obiedzie, a następnie pójdziemy w parę miejsc już całą drużyną.

Na koniec warto dorzucić ciekawe zdarzenie z wczorajszego wieczoru. Późnym popołudniem okazało się, że pokonaliśmy wyznaczoną trasę dużo szybciej, niż było planowane, co umożliwiło nam zatrzymanie się na jednej stacji benzynowej i obejrzenie CAŁEGO meczu Hiszpania - Niemcy. Co to były za emocje! Zobaczymy czy uda się zobaczyć także finał, 11ego lipca. Warto mieć nadzieję!

Pozdrawiamy wszystkich Państwa. Chłopcy mają się bardzo dobrze. Póki co brak jakichkolwiek kontuzji. Wszyscy nie mogą doczekać się przyjechania na miejsce obozu. Im dalej jedziemy, tym jest cieplej.

Dziś opuszczamy Strasbourg o godz. 18:00.

Zdjęcia z obozu na bieżąco wrzucamy na stronę http://picasaweb.google.com/jakubstarszy/

Czuwaj!
Tomek i Błażej